« در مصائب روشنفکری دینی | صفحه‌ی اصلی | شبستری و طلب دائمی ایمان »

دین‌شناسی واقع‌گرایانه‌ی مادر شهرنوش


من کم کم دارد از این بانو شهرنوش پارسی پور، پیرزن صادق و بی پرده، خوشم می‌آید. دست کم دین‌شناسی او به نظر من، با همان بیان عام ‌فهم‌اش از بسیاری از این روشنفکران دین‌ستیز که به واقع نزدیک‌تر است، بخش پایانی مصاحبه‌ی او با وب‌سایت رادیو زمانه را بخوانید:

«الان مخالفت با مذهب مد روز است. یعنی هرچه در مذهب است، ما باید بگوییم بد است. این مذهب یک مذهب قدیمی‌ست. متأسفانه در مقطع ما یک عده به‌نام این مذهب انقلاب کرده و با این کار تمام ارزش‌های این مذهب را زیر سؤال برده‌اند. وقتی یک پدیده‌ای در قلب شماست و از نظر روحی شما را اداره می‌کند، شرایط اش فرق می‌کند با این که بیاید تبدیل شود به یک دستگاه سیاسی. گروه مذهبی‌ای که در ایران سرکار است، صدمه‌ی بسیار شدیدی به ساخت مذهب می‌زند. به دلیل این‌که اعمال زشت و کثیفی که انجام می‌دهد، همه به‌نام مذهب نوشته می‌شود. مردم به مذهب نیاز دارند. باید به شما بگویم که من با مذهب مخالفتی ندارم، مذهب را برای جامعه لازم می‌دانم. با تمام وجودم می‌دانم که مردم ایران مذهبی هستند، بخش بسیار قابل تأمل‌شان. اگر شما به زور مذهب را از مردم بگیرید، می‌روند دچار یک خرافات دیگر می‌شوند و اذیت و آزار دیگری شروع می‌شود. ما باید یاد بگیریم، این‌قدر خجالت نکشیم از این‌که ایرانی هستیم و مثلا یکسری اخلاقیات عجیبی در ما وجود دارد.»
در این آدرس:
http://www.radiozamaneh.org/azadeh/2007/07/post_41.html
مطالب مرتبط

آن شب قدری که گویند اهل خلوت...

کرکگور در مشهد

درباره‌ی تاریخ لعنتی‌ای که مدام تکرار می‌شود

کلف زدن میوه‌ی ممنوعه‌ی کتاب

فلسفه‌ی دین و منطق کاربردی

بُود آیا که «کفر» باشد «دهان‌دوزی»؟

کارگا‌ه‌های فرهنگ و اندیشه

دلایل نا خلفی نصر پسر

دموکراسی‌‌اندیشی پسر نا خلف نصر

دکتر سروش دباغ در مشهد

نسبت دین و مدرنیسم از دیدگاه چهار روشنفکر ایرانی

امر کمتر محقق ما و امر بیشتر محقق آن‌ها

لبنان و تجربه‌ی حجاب

آفات حکومت دینی

«امر ممکن» ما و «امر محقق» آن‌ها

سیده‌ی آلمانی و عریضه‌ی بی‌فایده

بیا نیوشاگر روایت کتاب باش!

فاذا قرء الکتاب قم فاستمع و انصت

اخراجی‌هایِ برهم‌زننده‌یِ جلساتِ سروش

درباره‌ی نهضت تولید توهم علم

ترک‌بک

آدرس ترک‌بک برای اين مطلب
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/1381

نظرها

این تیکه اش خیلی درسته:
اگر شما به زور مذهب را از مردم بگیرید، می‌روند دچار یک خرافات دیگر می‌شوند و اذیت و آزار دیگری شروع می‌شود

سلام
آقای میر دامادی شما را با رادیو زمانه چه کار؟

بسم الله الرحمان الرحیم. سلام!
اگر اشتباه نکنم، شهرنوش مدتی همسر ناصر تقوائی بوده. فرزند ناصر تقوائی هم از او است.
چرا «مذهبی بودن حکومت» دروغ است و «مذهبی بودن مردم» راست؟ این افرادی که اثر سجاده بر پیشانی ی شان است، و هیچ مقام حکومتی هم ندارند، اگر باهاشان راجع به «دموکراسی» و «دیکتاتورستیزی»، و جمله ای مانند این که «علمای ما حساسیتشان نسبت به دیکتاتوری کم شده است» (جمله از سروش است، و به نظر من باید با طلا نوشتش) صحبت کنی، رنگشان می پرد. شاید مردم ما بیش از این که «مذهبی» باشند، «سنتی» و «عادتی»اند.

من متن کامل مصاحبه رو به طور اتفاقي در راديو زمانه خوندم. نقطه برجسته اش به نظرم صحبتهاي هنجارشکنانه اش درباره ازدواج موقت بود و موضع گيري جسورانه اي که در دفاع از صيغه در برابر خانم مصاحبه کننده داشت. اين نکته انتهايي مصاحبه که مذهب چيز خوبي است و ايرانيان مذهبي هستند شايد يادآوري خوبي براي ايرانيان خارج نشين باشه ولي براي کسي که در داخل هست اظهر من الشمسه و نيازي نيست يک نفر از آمريکا چنين سخني بگه تا ما درباره حقانيت مذهب مجاب بشيم.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)