« فربه‌تر از فردید | صفحه‌ی اصلی | درباره‌ی خدایگان خواب و مطالعه »

زیدآبادی و اسراییل

به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده‌ی الاهیات دانشگاه فردوسی، دکتر احمد زیدآبادی در تالار اجتماعات این دانشکده در فضایی متشنج و ملتهب در باب اسرائیل و صهیونیسم بین الملل سخن گفت.

وی در ابتدا با اشاره به قدمت سه هزار ساله‌ی یهودیت گفت یهودیت لزوما اشاره به یک دین نیست زیرا کسی که از مادر یهودی زاده شود، یهودی است حتا اگر لاییک و ملحد باشد، درست مانند بسیاری از حاکمان اسراییل که لاییک اند اما یهودی اند. وی سپس در سخنان مبسوطی به تاریخچه‌ی یهود از پیش از موسی (ع) تا زمان حال اشاره کرد و نهایتا معقتد بود تنها راه نجات فلسطین روش‌های مدنی و سیاسی است و روش‌های نظامی نه ممکن است و نه به حال برای مردم فلسطین سودمند بوده است.

 وی از انتفاضه‌ی اول فلسطین تجلیل کرد و آن را از نظر اثرگذاری بر افکار عمومی جهان و فشار آوردن بر دولت اسرائیل موثر خواند و علت موفقیت آن را این دانست که نهضتی با سنگ در مقابل گلوله بود و مظلومیت ملت فلسطین را به جهانیان نشان داد اما انتفاضه‌ی دوم را نهضتی شکست‌خورده و مضر به حال فلسطین دانست زیرا معتقد بود که انتفاضه در فاز دوم وارد مرحله‌ی مبارزه‌ی مسلحانه، ترور و عملیات انتحاری علیه غیر نظامیان شد و همین امر موجب گردید تا افکار عمومی دنیا گروه‌های مسلح را به عنوان تروریست بشناسند و این به نفع اسرائیل تمام شد.

دکتر زیدآبادی در لابلای صحبت‌های‌اش اشاراتی به سخنان احمدی‌نژاد داشت و گفت هولوکاست فلسفه‌ی وجودی اسراییل نبود بلکه فلسفه‌ی وجودی اسراییل بسیار پیچیده‌تر از این حادثه است و دارای ریشه‌های مذهبی است، او افزود احمدی‌نژاد خیال می‌کرد با نفی هولوکاست سخنی به نفع فلسطینیان و علیه اسراییل گفته است اما به واقع سود سخن او را بیش از همه نئونازی‌ها بردند. وی گفت علاوه بر این، احمدی‌نژاد ابتدا گفت اسراییل باید از بین برود و بعدها گفت ما خطری برای هیچ کشوری حتا اسراییل نیستیم او در واقع سخن خود را پس گرفت اما سخن اول او، اثر سوء جهانی‌اش را گذاشت. در این جای مراسم خانم بسیار محجبه‌ای از میان جمعیت فریاد زد که سخن احمدی‌نژاد تکرار سخن امام بود آیا شما با سخن امام مخالف‌اید؟ زیدآبادی در جواب گفت امام روزی گفته بود که اگر از صدام بگذریم از فهد نمی‌گذریم اما دیدیم که پس از امام از فهد هم گذشتند و مضافا سخن امام مربوط به دو سه سال اول پس از انقلاب بود و حتا خود ایشان هم این سخن‌اش را بعدها تکرار نکرد و آن سخن مربوط به دوران جنگ سرد بود که گفتن چنین سخنانی هزینه‌ای در بر نداشت پس از امام هم هیچ مسئولی سخن امام را تکرار نکرد تا اکنون که احمدی‌نژاد آن را تکرار کرد و خود او هم بعدا با گفتن این که ما خطری برای هیچ کشوری حتا اسراییل نیستیم، سخن خود را تلویحا پس گرفت.

در این قسمت عده‌ای از حضار با فریادهایی از زیدآبادی خواستند تنها در مورد اسراییل سخن بگوید و حاشیه نرود و در باره‌ی احمدی‌نژاد سخنی نگوید و به رییس جمهور توهین نکند زیدآبادی هم که درست در جایگاهی نشسته بود که دوهفته قبل فاطمه‌ رجبی به دعوت بسیج الهیات در همان جا به رگبار هتاکی خود ادامه داده بود، گفت من اکنون هیچ تریبونی ندارم و تمام روزنامه‌هایی که در آن‌ها کار می‌کردم بسته شده‌اند اما شما 6 کانال تلویزیون و کلی روزنامه دارید، دوستان انجمن هم برای دعوت من مصائب بسیاری را تحمل کرده‌اند حالا در همین جا هم می‌خواهید شما تعیین کنید که من چه بگویم و چه نگویم؟ سپس در پاسخ به سوالی درباره‌ی موضع ایران در باب اسراییل و این که موضع این کشور به خاطر آرمان‌خواهی است یا منفعت‌طلبی پاسخ داد کشوری که خود حقوق شهروندان‌اش را رعایت نمی‌کند و با دموکراسی و حقوق بشر مشکل دارد، مقابله با اسراییل را تنها بهانه‌ای برای سرپوش گذاشتن بر اعمال خود می‌داند و اشاره کرد در ایران هنگامی که اسراییل جنایتی مرتکب می‌شود، از تریبون‌های رسمی به دموکراسی و حقوق بشر ناسزا گفته می‌شود در حالی که اگر حقوق بشر و دموکراسی معیار کار نباشد پس با چه معیاری می‌توان در سطح بین‌المللی آن اعمال را محکوم کرد؟ وی با اشاره به این که حتا گروه تندرویی مانند حماس هم پی برده است که باید سلاح را زمین بگذارد تا از طرق مدنی و سیاسی پیگیر فرایند صلح باشد، تلویحا از گزینه‌ی دو دولت برای راه حل فلسطین دفاع کرد و گفت اکنون حماس به دنبال دولت وحدت ملی است و یکی از سران حماس در گاردین ( یا فیگارو نام روزنامه را من صاحب وبلاگ به یاد ندارم) مقاله‌ای نوشت و گفت که در گفتگوهای صلح از ما نخواهید که اسراییل را به رسمیت بشناسیم و تلویحا گفت مابقی شرایط می‌تواند مقبول باشد.

تفاوت رای دکتر زیدآبادی با رای رسمی و تبلیغ شده درباره‌ی مناقشه فلسطین-اسراییل از سوی جمهوری اسلامی و همچنین صراحت لهجه و شجاعت او در بیان آراء‌اش با همان ته لهجه‌ی خودمانی کرمانی، موجب شد که جلسه از اواسط آن تا انتها کاملا آرام نباشد و ضعف مجری در مدیریت جلسه نیز به ادامه یافتن التهاب کمک می‌کرد.

زیدآبادی در پاسخ به سوالی با این مضمون که چرا اسراییل را شکست ناپذیر می‌دانید در حالی که لبنان اسراییل راشکست داد و خود اسراییلی‌ها رسما این شکست را پذیرفتند، پاسخ داد از این جنگ تلقی‌های متفاوتی شده است و با تاکید دوباره بر این که اسراییل کشور متکثری است گفت، تنها احزاب اپوزیسیون در اسراییل، معتقد به شکست اسراییل بودند و گرنه امریکا و حزب حاکم اسراییل معتقد به پیروزی خود بودند. او سپس تلویحا پیروزی اسراییل در این جنگ را تایید کرد و گفت درست است که اسراییل در این جنگ به شعارهایی که در ابتدای آغاز جنگ می‌داد نرسید اما به برخی از اهداف خود از طریق قطعنامه‌ی خاتمه‌ی جنگ نائل آمد مانند استقرار ارتش لبنان و همچنین استقرار سازمان ملل در جنوب لبنان؛ در حالی که پیش از جنگ، جنوب لبنان در اختیار حزب الله بود اما اکنون حزب الله نفوذ خود را از دست داده است و از سوی دیگر با فشارهای وارد آمده، در حال تبدیل شدن به یک حزب سیاسی است و باید سلاح‌های خود را کنار بگذارد غیر از این که خسارات زیادی به تاسیسات حزب الله در این جنگ وارد آمده است. 

این جلسه که سه ساعت به طول انجامید، ساعت ۳ عصر امروز به پایان رسید.

فقط امیدوارم به خاطر این سخنرانی، دردسر جدیدی از سوی حاکمیت متوجه دکتر زیدآبادی نشود.

مطالب مرتبط

بدون شرح

سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت

انقلاب اروتیک در ایران (؟)

یا «ابزار» شو یا «دشمن»

زهرا کاظمی و قطار شهری مشهد

نوبنیادگرایی در لباس الحاد

داد و بیداد و وداد

در وصف آن‌جایی که جان در آن ارزان است

بود آیا که درِ «مدرسه»‌ها بگشایند؟

گر تو الهیات بدین نمط خوانی...

مازاریان در باب احمدی‌نژاد

خیالات سوء آمریکا و دشنه‌ی ایران

خدایا توبه!

مستوجب سنجش

ترک‌بک

آدرس ترک‌بک برای اين مطلب
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/529

نظرها

گزارش خوبی بود . حیف که در جامعه ی ما به دلیل خبررسانی یک جانبه ی حکومت درباره ی مسئله ی فلسطین حتی بسیاری از کسانی که خود با حکومت مشکل دارند فریب این خبر رسانی ها را می خورند . در ضمن منزل نو مبارک !
یاسر: متشکرم

آقای ميردامادی: سلام. اميدوارم که حالتان خوبه. من سئوالی داشتم. ايا صحت داره که تمامی نويسنده گان سايت ملکوت قبل از پزیرش بايد توسط صاحب سايت [...] شوند.؟ اگر زياد وقتگير نيست لطفا جواب بديد.
یاسر: چون نمی خواستم سانسوری انجام دهم این کامنت را تنها با حذف آن واژه‌ی توهین آمیز منتشر کردم و جواب ام این است که مخاطب عزیز فکرمی کنم بر اساس سنت اسلامی هر نوزاد مسلمانی را می برند و همین کار را می کنند دیگر چرا صاحب ملکوت چنین کند!

البته تشنج در دانشکده الهیات امر ی طبیعی.....
در ضمن مثل اینکه به تازگی بعضی ها هوای حکومتو کمتر دارند!!!!؟؟
یاسر: منظور از بعضی‌ها را نفهمیدم و این که مصداق هوای حکومت را کمتر داشتن کدام است.

سلام

انشاالله که درست نشود ولی می دانیم این حکومت یا الان کاری نداردو همین الان واب ایشان را بطور وحشتناکی می دهد و یا اینکه در پرونده جنایت های وی ذخیره می کند.

دم خروسو باور کنیم یا قسم حضرت عباسو ... سختگیری حکومتو باور کنیم یا رک گویی بعضی هارو پشت تریبون ..... شرایط که عوض بشه خیلی چیزها
تغییر میکنه
یاسر: من بازهم منظورتان را نفهمیدم اما اگر منظورتان این است که اصلاح طلبان از جمله زیدآبادی از یک طرف میگویند دولت جدید فضا را بسته است و از طرف دیگر این چنین آزادانه و باز فرصت سخن گفتن مییابند باید در اسخ به شما عرض کنم که در ایران عزیز جان ازادی بیان وجود دارد اما ازادی بعد از بیان وجود ندارد درست به همین دلیل کمتر از 24 ساعت پس از این سخنرانی برای زیدآبادی از دادگاه انقلاب احضاریه فرستادند.

با این تصویری که شما ترسیم میکنید که یه طرف دولتی هست با فضایی بسته و یه طرف هم اصلاح طلبانی که طالب آزادی بعد از بیان هستند! دیگه نمیشه سود برد اگه هم تصویری از چهره سیاسی جامعه میخواهید ارایه بدید سعی کنید چارچوبی تازه داشته باشه چون تصویر قدیمی لو رفته . 8سال دولت اقای خاتمی تداومی بود بر 8سال ماندگاری حکومت ولی با چهره ای دیگر. سودشو عده دیگه ای بردند ویه عده ای هم وارد بازیی شدند که خود خبر نداشتند. از قبل مشخصه کی رو کار میاد مگه اینکه تحلیلگر سیاسی اینو ندونه....!

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)